Instagram’da Troll ve Spam Hesaplara Yapay Zeka Engeli

 

Geçen yıl rahatsız edici içeriklerin timeline’ınıza düşmesini engellemek için yasak kelime filtresi özelliği geliştiren Instagram, bu sene işi biraz daha büyüttü ve yapay zekasını devreye soktu.

Rahatsız edici yorum ve içeriklerin önüne geçmek için yapay zekasını bir hayli geliştiren Instagram, bu tip talihsizliklerin önüne geçmek için yalnızca kelimelere değil, kelimelerin ardındaki anlamlara da odaklanıyor. Bu yolla nefret içerikli tüm yorumların platform içerisinde zamanla yok olacağı amaçlanıyor. Şimdilik yalnızca İngilizce üzerinden kullanılabilen yeni özelliğin ilerleyen dönemlerde diğer dillerde de etkin bir şekilde kullanılabileceği konuşuluyor. 

DeepText ismi verilen bu yapay zekanın çalışma şekli tamamen kelimelerin anlamlarına odaklı bir şekilde ilerliyor. Örneğin ‘’man’’ kelimesini tek başına saldırgan içerik olarak algılamıyor fakat ‘’man power’’ kelime grubunun farklı anlamlara gelebileceğini ön gördüğü için, bunu saldırgan içerik olarak değerlendirebiliyor. Mecazi kullanımlarla saldırgan anlamları nasıl ayırt edeceği şimdiden merak konusu. Gelişmeleri biz de merakla bekliyoruz.

Bizimle İletişime Geçin
İletişim Formu