Haberler

 

Facebook’ta Yayıncılar İçin Haber Kaynağı Kullanımında Değişiklik

Facebook geçtiğimiz günlerde haber kaynağında öne çıkacak olan gönderilerde yeni bir algoritmayı devreye sokacağını duyurdu.

Mobil uygulamada yavaş yüklenen haber sitesi sahiplerinin içerikleri, Facebook tarafından otomatik olarak daha az kişiye ulaştırılacak. Aslında Facebook, haber sitesi sahiplerini belli bir kalite ölçütüne tabi tutmuş olacak. Haliyle sayfa yükleme hızı daha fazla olan kuruluşların da daha fazla kullanıcıya ulaştırılacağı söyleniyor.

İki faktör burada önemli bir hal alıyor. Bunlardan birincisi, habere / gönderiye tıklayan kullanıcının internet hızı. İkinci faktör de gönderiyi / haberi paylaşan yayıncının haber linkinin yüklenme hızı. Ayrıca mobilde video yükleme hızı düşük olan kullanıcılar da, daha az video görmeye başlayacak. Fakat Facebook bu aksiliğe bir çözüm önerisi sunuyor. İlgili kaynağı yüklemekte zorluk çeken kullanıcı için ‘’önceden yükleme’’ imkânı sunacak. Önceden yükleme, mobil sitenin yüklenme süresini kısaltarak internet sayfası etkileşimini ya da reklam peformansını geliştirebiliyor.

Bu yeni özelliğin eşitliği ciddi anlamda sarsacağı aşikar.

Google Analytics’e ses tabanlı sorgu özelliği

Google Analytics’ten istediğiniz veriyi elde etmek için ara yüzü didik didik kurcalamamıza artık gerek kalmadı. Analytics, ses tabanlı sorgu özelliğini devreye sokuyor.
Geçtiğimiz hafta en çok hangi sayfam ziyaret almış? Son ayda aldığım sayfa görüntüleme sayısı nedir? Son ayın ortalama oturum süresi ne kadar? Gibi soruları direkt olarak sorabileceğiniz ve cevaplarını da detaylı bir şekilde alabileceğiniz bu yeni geliştirmeyle, Analytics kullanımı oldukça kolaylaşacak.

Yapılan denemelerde sorulan sorulara birkaç saniye içerisinde yanıt geldiği gözlemlenmiş. Çok yakın bir zaman içerisinde Google Analytics’in bu yeni özelliği diğer kullanıcılara da açılacakmış…

Son dakika gelişen toplantılar, verileri yorumlamakta güçlük çeken müşteriler de böylece stres unsuru olmaktan çıkacak.

Microsoft Outlook.com’u Yeniliyor!

Tasarımından işlevine kadar birçok noktada Microsoft tarafından yenilenen Outlook.com’un açık beta versiyonu yayına girdi. Henüz kullanıcı deneyimleriyle gelişim aşamasında olan Outlook.com, yeni haliyle oldukça iddialı bir şekilde dijital dünyaya ayak uyduracak.

Hotmail markasının yerini 2012 senesinde alan ve o zamandan bu zamana 3. kez tasarım değişikliğine giden Outlook, son kararını vermiş gibi duruyor. Arama butonunu ön plana aldıkları, e-postaya eklenecek olan dosyaların aktarımının hızlandırıldığı ve içeriğe göre farklı öneriler sunulduğu göze çarpıyor.

Yeni tasarımda ön plana çıkarılan detaylardan biri de, gelen maillere eklenen fotoğrafların ön izlemesi! Görsellik artık daha ön planda. Ayrıca yazdığınız herhangi bir e-postaya emoji, gif gibi eğlenceli unsurlar da ekleyebileceksiniz.
Tüm bu gelişmelere çok daha fazlası eklenecek. Yeni sürümün çok yakında tüm kullanıcılara açılması bekleniyor.

Türkiye, Instagram Stories Özelliğini En Çok Kullanan Ülkelerden Biri!

Story özelliğini geliştirdiği günden beri Snapchat’i tahtından etmeyi aklına koyan Instagram, yavaş yavaş başarılı olmaya başlamıştı. Anlık fotoğraf paylaşımı özelliğini akıllıca bir hamleyle güncellemeyi başardıktan sonra Instagram’ın en çok kullanılan özelliği Stories özelliği oldu diyebiliriz.

Bu güncelleme oyuna dâhil olduğundan beri tam 1 yıl geçti. Hikaye özelliğinin günde 250 milyon kişiye ulaştığı bilgisini de aklımızda tuttuğumuzda, yalnızca kişisel hesaplar açısından değil, markalar açısından da yeni özelliğin çok ciddi boyutlarda önem arz ettiğini görebiliyoruz. Hatta son bir yılın istatistiklerine göre Türkiye gerek kişisel hesaplarla gerek markaların promosyon kullanımlarıyla, bu özelliği en çok kullanan ülkeler arasında dördüncü.

Bunun dışında açıklanan istatistiklere göre;

En çok kullanılan yüz filtreleri:
“Puppy”
“Sleep mask”
“Bunny”
“Love” (with the heart-shaped darts)
“Koala”
Instagram’ın verilerine göre en çok kullanılan hashtag’ler ise şöyle:
#GOODMORNING
#WORK
#GOODNIGHT
#MOOD
#HAPPYBIRTHDAY
#TBT
#LOVE
#HOME
#BOMDIA (Portekizce’de merhaba ya da iyi günler demek)
#RELAX

Instagram’da Troll ve Spam Hesaplara Yapay Zeka Engeli

Geçen yıl rahatsız edici içeriklerin timeline’ınıza düşmesini engellemek için yasak kelime filtresi özelliği geliştiren Instagram, bu sene işi biraz daha büyüttü ve yapay zekasını devreye soktu.

Rahatsız edici yorum ve içeriklerin önüne geçmek için yapay zekasını bir hayli geliştiren Instagram, bu tip talihsizliklerin önüne geçmek için yalnızca kelimelere değil, kelimelerin ardındaki anlamlara da odaklanıyor. Bu yolla nefret içerikli tüm yorumların platform içerisinde zamanla yok olacağı amaçlanıyor. Şimdilik yalnızca İngilizce üzerinden kullanılabilen yeni özelliğin ilerleyen dönemlerde diğer dillerde de etkin bir şekilde kullanılabileceği konuşuluyor. 

DeepText ismi verilen bu yapay zekanın çalışma şekli tamamen kelimelerin anlamlarına odaklı bir şekilde ilerliyor. Örneğin ‘’man’’ kelimesini tek başına saldırgan içerik olarak algılamıyor fakat ‘’man power’’ kelime grubunun farklı anlamlara gelebileceğini ön gördüğü için, bunu saldırgan içerik olarak değerlendirebiliyor. Mecazi kullanımlarla saldırgan anlamları nasıl ayırt edeceği şimdiden merak konusu. Gelişmeleri biz de merakla bekliyoruz.

Yandex Navigasyon’da Sesli Reklam Dönemi

Popüler nagivasyon uygulamalarından olan Yandex, yeni bir reklam uygulamasıyla karşımızda. Sesli reklamlarla dijital dünyaya Yandex’in yeni reklam modelinin ilk kullanıcısı da Avis Türkiye oldu.

Sesli yönlendirme özelliğini kullandığınız esnada devereye giren reklam içerisinde, markanın harita üzerindeki lokasyonuna da yer veriliyor. Rotayı oluşturduğunuzda veya belirlenmiş noktaya vardığınızda ‘’Rota oluşturuldu.’’ ya da ‘’Rotaya ulaştınız.’’ gibi uyarılara markanın ismi de ekleniyor: ‘’Rota oluşturuldu. Avis, iyi yolculuklar diler.’’ 

İlerleyen günlerde başka hangi markaların bu reklam modelini kullanacağını da hep birlikte göreceğiz.

IOS 11’de Kilit Açığı İddiası

iOS 11 Ipad ve Iphone’da sistemsel olarak birtakım yenilikler oluşturuldu. Özellikle batarya tüketimiyle alakalı olarak olumlu güncellemeler yapıldı. Yapılan geliştirmeler çeşitli denemeler sonucunda oldukça takdir topladı ancak sistemsel olarak birkaç açık tespit edildi. Ortaya atılan iddialara göre iOS 11 güncellemelerinde etkinleştirme kilidinde kritik bir açık mevcut.

Bir süredir iOS 11’den sonra özellikle iCloud üzerinde birtakım açıklar olduğu iddia ediliyor. EverythingApplePro kanalı tarafından ortaya atılan iddialara göre iCloud etkinleştirme şifresinin iOS 11 sonrasında rahatlıkla aşılabildiğini gösteren bir video yayınladı. iCloud etkinleştirme şifresinin bypass yöntemiyle rahatlıkla aşılabildiği videoda görülmekte.Henüz bir zarar söz konusu olmasa da şifrenin rahatlıkla aşılıyor olması güvenlikle ilgili soru işaretleri oluşturdu ancak beta geliştirme sürümü üzerinde çalışmalar devam ediyor. Yani, Apple’ın bu sistemsel sorunu çözdüğünü söylersek yanlış olmayacak.

Fakat ne olursa olsun buna benzer başka kilit açıklarının oluşabileceği uyarısı da yapılıyor. Bu sebeple kullanıcılara aha iyi bir beta sürümü çıkana kadar beklemeleri tavsiye ediliyor. Bir müddet daha beta sürümüne geçmemenin, sonbahara kadar bekledikten sonra kararlı sürümü yüklemenin daha doğru olacağı aşikâr.

Facebook’un Wi-Fi Bul Özelliği Herkese Açıldı

Facebook, kullanıcıların ücretsiz bir şekilde Wi-Fi bulmasına olanak sağlayan özelliğinin etki alanını genişletiyor. Geçen sene mobil üzerinden yalnızca test yayınıyla var olan özellik, yalnızca iOS kullanıcıları ve seçilen bazı ülkeler üzerinde denenmişti.

Yapılan geliştirmeler neticesinde Android’te ve dünya üzerindeki tüm ülkelerde kullanılabilecek hale getirilen özellik, etrafınızda bulunan ücretsiz Wi-Fi ağlarını tespit etmeye yönelik ve oldukça kullanışlı. Bunun yanı sıra hücresel veri ağınızın sınırlı olduğu anlarda kurtarıcı olmaya da aday. 

Facebook mobil uygulamanızı açtıktan sonra ‘’Daha Fazla’’ sekmesini ziyaret ederek ‘’Wi-Fi Bul’’ özelliğini aktif hale getirdikten sonra uygulama size en yakın Wi-Fi alanlarını bir harita üzerinde gösteriyor. Bu harita üzerinden dilediğiniz alana ücretsiz şekilde bağlanabiliyor ve internet paketinizin ömrünü uzatabiliyorsunuz. 

Bu sayede kullanıcıların mobil uygulamada daha fazla vakit geçirmesini sağlıyor ve yakın çevrenizdeki cafe ve restoranları rahatlıkla bulmanızı sağlayarak Google Maps’e rakip oluyor. Yani bu güncellemesiyle Facebook’un kazancına kazanç ekleyeceğini söylemek mümkün.

Facebook’un Sayfa ve Reklam Ölçümlemelerine Yeni Özellik

Facebook, sayfa ve reklam istatistiklerini iyileştirmek için yeni girişimlerde bulunmaya başladı. Reklam ve sayfa istatistikleri bölümünde daha iyi performans almanızı sağlamak için yeni özellikler geliştiriyor.

Facebook’un yakın bir zamanda kullanıma sokması beklenen metriklerden biri ‘landing page view‘. Bu metrikle, reklam sonrasında tıklanan linklere yönelik sayfaların açılma süresindeki kullanıcı davranışlarını ölçümleyecek. Eğer Facebook’un reklam oluşturma alanındaki Trafik KPI’ını kullanıyorsanız, bu yeni özellikten faydalanabileceksiniz.

Eklenecek olan diğer bir özellikse, ‘Pre impression activity breakdown’ Bu da, reklam paneline ekleneceği söylenen önemli özelliklerden. Bu metrik sayesinde etkileşime geçen ziyaretçilerin yeni bir ziyaretçi veya mevcut ziyaretçilerden biri olup olmadığını ölçümleyebileceksiniz. Yeni özellik, önümüzdeki günlerde reklamverenlere sunulmaya başlanacak. Facebook’un yaptığı açıklamaya göre, Pre-impression breakdown, eğer ürün tavsiyesiyle alakal geniş hedef kitleli dinamik reklam oluşturacaksanız, oldukça etkili ve faydalı bir yeni özellik.

Getirilen yenilikler yalnızca Facebook’un reklam paneliyle sınırlı değil. Marka sayfalarının istatistik kısmına da yeni bir takım özellikler ekleniyor. Bildiğiniz Facebook üzerindeki marka hesapları beğenilmeden takip edilebiliyor. Facebook da bu durum için işletmelerin kendi sayfalarını  kaç kişinin takip ettiğini ve takibi bıraktığını follows ile ölçümleyebilmesini sağlıyor Ayrıca takip eden kişilerin tüm demografik bilgileri, gelen takibin organik mi yoksa sponsorlu mu olduğu gibi tüm bilgilere de ulaşabileceğiz.

Diğer kurtarıcı özellikse; previews. Facebook sayfanıza gelen tüm ziyaretçilerin hangi kanal yoluyla geldiğini tespit etmenizi sağlıyor. Facebook kullanıcıları, marka hakkındaki herhangi bir bilgiye, sayfaya tıklamadan da ulaşabilmekte. Bu yeni özellik sayesinde masaüstü kullanımında sayfayı ziyaret etmeden kaç kişinin sayfanız hakkında bilgi aldığını görebileceksiniz.

Bizimle İletişime Geçin
İletişim Formu